Monday 21 November 2011

Kačamak na nekoliko načina

Kačamak - tradicionalno jelo od kukurznog brašna. Diljem Balkana sreće se pod raznim imenima: kačamak, pura, palenta, žganjci, mamaliga. Na mojoj trpezi jedno je od omiljenih jela za porodični doručak ili večeru u hladne zimske dane... Tada se svi okupe oko vrućeg kačamaka.

Skuvati kačamak ovako: U neku staru šerpu sa debljim dnom staviti oko 3 šolje vode i dve kašičice soli. U ključalu vodu polako, uz neprekidno mešanje žicom ili varjačom, izručiti šolju kukuruznog brašna.

Monday 14 November 2011

Prepečen hleb (ili bruschetta)

Tradicionalna, najjednostavnija i vrlo ukusna varijanta je da se kriške domaćeg hleba prepeku na plotni šporeta (Smederavac), sa obe strane, da dobiju lepu po malo zagorelu braon boju. Dok je vruće, odozgo natrljati beli luk, namazati mast i posoliti. Moderan način je: na plotnu električnog šporeta staviti aluminijumsku foliju i na njoj zapeći hleb. Ujedno, nema prljanja šporeta. Ne preporučujem korišćenje tostera jer u njemu parče hleba ne može baš onako lepo da zagori i dobije miris dima - pa onda nije ni podjednako ukusno.

Varijacije na ovu temu su mnogobrojne. Bajat hleb - baget, kifle, lepinje, domaći hleb… iseći na kriške, manje komade ili kolutove. Pripremljen hleb poređati u jednom redu u pleh i zapeći u rerni na 250°C, da porumeni i postane krckavo. Ako ste raspalili vatru za roštilj, bacite i po neko parče hleba. Dok je hleb vreo, zaliti ga rastopljenim puterom u koji je naseckan beli luk. Nafilovati po izboru. Ako imate kajmak, namažite kajmak pa preko kajmaka poređajte pršutu i po neki komad paradajza. Može da se stavi i poširano jaje, "jaje na oko", omlet.

Italijanska varijanta često podrazumeva da se prepečen hleb natrlja belim lukom, zalije maslinovim uljem, poređaju različiti sastojci… kockice paradajza (očišćen od semenki), mocarela, svež bosiljak.

Napravite različite kombinacije od raznih sastojaka: pršuta i smokve, inćuni, grilovano povrće, riblja pašteta, propržene pečurke, paprika (sveža, propržena ili pečena), čeri paradjz, svež bosiljak, origano, rukola, iscepkana zelena salata, maslinke, namaz na bazi sira, komadići mesa, kobasica, bareno jaje, pa čak i biftek, mladi luk, kolutovi crnog luka ili praziluk... Kao što vidite, mogućnosti su mnogobrojne - od jednostavnih do bogato nafilovanih. Jedna od jednostavnih ali ukusnih kombinacija je na bruskete staviti komad lepog sira (bri, kamamber, gorgonzola, kozji, ovčiji…), a preko toga neke proprzene ili marinirane pečurke (vrganji, lisičarke, bukovače...). Mogu i tartufi da posluže - što da ne?!

Friday 4 November 2011

Krompir u ljusci

Odabrati desetak zdravih, lepih krompira srednje veličine. Najbolji bi bio organski gajen krompir ili da ga nabavite od pouzdanog proizvođača. Bitno je da krompir nije tretiran raznim hemijskim sredstvima koja sprečavaju klijanje i slično. Krompire detaljno oprati tekućom vodom, a zatim osušiti krpom ili papirnim ubrusom. Krompir rasporediti na rešetku u rerni ili ga staviti u stari pleh i peći na 170 stepeni, strplivo. Pоvremeno bocnite krompir čačkalicom da proverite da li je potpuno smekšao i gotov je.

Poslužiti vreo krompir uz kajmak, sir, puter... Vrlo, vrlo rustična večera! Jede se prstima. Izazov je što pre oljuštiti krompir, a da se ne opeku prsti, uf uf...

Sastojci: 10 lepih krompira.