Wednesday, 31 August 2011

Letnji ručak

Ovo je omaž o jednostavnoj, svima dobro poznatoj salati, koja uz malo posvećenosti i puno emocija, može da Vas obori s nogu. Kao što je mene, pre neki dan... kada je moj muž poslužio ručak. Savršeno šarenilo ukusa i boja.

Paradajz očistiti od semenki i iseckati na kockice približno iste veličine (0.5cm). Krastavac, crveni luk, zelenu papriku, crvenu papriku iseckati na kockice iste veličine. I mladi sir iseckati na ovolicke kocke. Pogodan je mladi industrijski proizveden sir zato što je po malo "gumen" i neće se izmrviti. Salatu posoliti i zaliti sa vrlo malo ulja. Lagano promešati da se kockice povrća ne bi izgnječile. Vratiti na kratko u frižider da se ohladi.

Friday, 26 August 2011

Polumeseci od mesa

Polumeseci od mesa izuzetno su zgodni da se pojedu "s nogu", kao brza večera, doručak, ako iznenada banu gosti. Treba ih imati pripremljene u zamrzivaču. Super su i za dečije rođendane, slavlja... jer se mogu napraviti i do nekoliko nedelja unapred.

Jedan paket gotovog lisnatog testa izvaditi iz zamrzivača da se odmrzne, a za to vreme napraviti fil.

Na malo ulja propržiti sitno iseckan crni luk, 1 čen belog luka, na kockice iseckane 2 zelene paprike - da sve lepo smekša i luk postane staklast. Zatim, u fil dodati oko 600g mlevenog junećeg mesa i još malo propržiti. Pred kraj dodati 100ml belog vina, so, biber, mleveni kim, origano, usitnjen lovorov list - ukrčkati, da tečnost ispari. Na samom kraju dodati par kašika pirea od paradajza. Fil treba da je suv, skoro bez safta. Treba ga potpuno ohladiti pre nego što se počne sa filovanjem testa.

Lisnato testo razviti u tanku koru (debljine do 0.5cm), seći na kocke 10x10cm. Viljuškom razmutiti jedno jaje, pa kuhinjskom četkicom premazati ivice svakog kvadrata. Stavljati fil na sredinu, preklopiti na pola, okruglom modlom ili čašom (čije su ivice prethodno umočene u brašno) seći polumesece.

Polumesece ređati u podmazan pleh, premazati ih jajetom (po želji, mogu da se pospu kimom, susamom ili makom), svaki probušiti viljuškom da lepo "diše" u toku pečenja - peći u rerni zagrejanoj na 200°C. Gotovi su relativno brzo, kad porumene.

Tople polumesece poslužiti uz jogurt, tarator ili neku drugu salatu, mileram.

Kada imate vremena napravite veću količinu i deo zamrznite (količinu sastojaka proporcionalno uvećati).

Sastojci: 1 pakovanje gotovog lisnatog testa, 1 glavica srednje veličine crnog luka, 1 čen belog luka, 2 zelene paprike, 600g mlevenog junećeg mesa, 100ml belog vina, so, biber, mleveni kim, origano, usitnjen lovorov list, 2-3 kašike pirea od paradajza, 1 jaje za premazivanje. Fil treba da je suv, skoro bez safta. Treba dobro ohladiti fil pre nego što se počne sa filovanjem testa.

Friday, 19 August 2011

Salata od celera i šampinjona

Marinirane šampinjone (iz tegle) dobro ocediti i iseckati na manje komade, ne preterano sitne. Svež koren celera oljuštiti, pa narendati. Nekoliko komada paradajza oljuštiti, odstraniti semenke, iseckati na kocke. U malo veću posudu zgodnu za mešanje staviti pripremljene šampinjone, celer, paradajz, dodati iseckan čen belog luka, malu glavicu crnog luka iseckanu na rebarca, iseckan peršunov list. Preliv napraviti tako što se žicom ili viljuškom umuti ulje, limunov sok, senf, so, biber, kašičica šećera. Količinu sastojaka za preliv dodati po ukusu (obavezno ga treba probati kada se umuti). Ovim preliti salatu, lagano izmešati, izručiti u posudu za posluženje i ukrasiti lepim, svežim peršunovim listićima.

Narendan koren celera brzo potamni. Da se to ne bi desilo, potrebno je poprskati ga sa malo limunovog soka. Ista napomena važi i za rendane jabuke.

Sastojci: marinirani šampinjoni (tegla oko 700g), 1 koren celera srednje veličine, nekoliko komada paradjza, 1 čen belog luka, 1 mala glavica crnog luka, svež peršunov list; za preliv - ulje, limunov sok, senf, so, biber, kašičica šećera.

Tuesday, 16 August 2011

Martin sendvič (komplet lepinja iz naše kuhinje)

Da, da... Užička komplet lepinja je zakon! Furuna na drva, domaća lepinja, stari kajmak, jaja, pretop... A šta ako Vam se kod kuće baš jede komplet lepinja i to odmah? Pa napravite je!

Kupiti u obližnjoj prodavnici lepinju ili okrugli somun. Ne smeta čak i ako je malo bajata. još je bolje ako upotrebite lepinju od juče, koju ste sami napravili. Odseći "poklopac", pa rukom malo izdubiti sredinu. Viljuškom umutiti nekoliko jaja, posoliti i kašikom sipati u udubljenje i po unutrašnjoj strani poklopca, tako da lepinja lepo upije jaja. Preko jaja može da se poređa po malo onoga što nađete u frižideru (slaninica, sir, kačkavalj, šunka) - a može i bez ičega. Ako imate malo nekog kajmaka, prvo treba namazati kajmak pa preko zaliti jajima. Lepinju poklopiti, spolja premazati puterom, po želji - posuti lanom ili susamom. Kratko zapeći u rerni zagrejanoj na 200-250°C. Korica treba da bude krckava a jaja zapečena.

Sastojci: lepinja ili somun, nekoliko jaja, so, puter, po izboru - slanina, šunka, sir, kačkavalj, malo kajmaka...

Wednesday, 10 August 2011

Salčići - na dva načina

Za početak, potrebno je nabaviti dnevno sveže salo (naravno, svinjsko), očistiti ga od žilica i providne opne koju ima. Zatim ga samleti na vodenici za meso, podeliti u paketiće od po 500g i zamrznuti ga, ukoliko ne planirate odmah da ga upotrebite. Salo ne treba dugo čuvati u zamrzivaču, ali u narednih mesec-dva biće i dalje upotrebljivo. Ako koristite smrznuto salo, ne treba ga odmrzavati (smrznuto narendati), a ako koristite sveže salo, treba ga varjačom malo umutiti.

Prvi način - ovako se u Banatu prave salčići:

U 500ml mlakog mleka dodati kocku kvasca (40g), kašiku šećera i ostaviti da se kvasac rastopi. U vanglu za mešenje staviti dve šolje brašna, kašičicu soli, čašicu domaće rakije. Zamesiti testo uz dodavanje brašna po potrebi - tako da se dobije glatko, ne mnogo tvrdo testo koje se odvaja od prstiju. Mnogim domaćicama napomena "brašna po potrebi" zvuči problematično i odmah eliminišu recept. Zapravo, kada su u pitanju kisela testa to je jedina ispravna količina. Brašno, iako istog tipa, može da ima malo drugačije karakteristike, pa se u procesu mešenja ponaša drugačije. Ako merite količine, ispostaviće se da ste jednom za potrebnu teksturu testa potrošili 800g brašna, a nekad oko 900g. Zato je najbolje osloniti se na malo iskustva i osećaj kako se testo ponaša "pod rukom". Pa šta ima veze i ako se zabrlja. Obavezno treba pokušati ponovo!

Dakle, kada ste zamesili testo treba ga pokriti čistom, vlažnom krpom i ostaviti na toplom mestu da naraste dok se zapremina ne udvostruči. Uskislo testo premesiti i izručiti na radnu površinu dobro posutu brašnom. Oklagijom razvući testo u pravougaoni oblik debljine od oko 1cm, preko cele površine narendati smrznuto salo (svih 500g ili manje) ili premazati svežim panasto umućenim salom. Koru preklopiti po dužoj strani a zatim na pola po kraćim ivicama (dobije se debela "cigla" od testa) i ostaviti da odmori oko pola sata. Posle pola sata, ponovo posuti testo brašnom, rastanjiti i ispreklapati na isti način, ostaviti da odstoji još pola sata. Kada je prošlo i drugih pola sata, još jednom ponoviti postupak (preklopiti i ostaviti da stoji još pola sata). U sledećem koraku potrebno je testo rastanjiti u veliku koru debljine oko 1cm. Tupim nožem iseći kvadrate veličine 10cm. Na sredinu svakog kvadrata staviti kašičicu džema od kajsija ili šljiva i preklopiti na pola. Salčiće slagati u podmazan pleh i ostaviti da malo stoje u plehu, dok se rerna ne zagreje. Peći ih na 200°C da malo porumene odozgo. Pečene, ohlađene salčiće bogato posuti šećerom u prahu sa malo vanile - poslužiti. Tope se u ustima.

Drugi način - takođe ukusan, brži i bez kvasca:

Zamesiti glatko testo od 850g oštrog brašna, 3 žumanca, 1 kašičice soli, 1 šoljice rakije, 1 kašike šećera, oko 500ml mleka. Ne treba od jednom izručiti celu količinu mleka, nego oko 300ml pa posle dodavati po malo, da bi se dobro procenila struktura testa (da ne bude tvrdo). Samleveno sveže ili odmrznuto salo (500g) pomešati sa 2 kašike kisele pavlake/mileram i 150g brašna. Testo posuti brašnom, oklagijom razvući u veliku koru, premazati je filom od sala, ispreklapati na isti način kako je opisano u prvom receptu. Preklopljeno testo ostaviti da odstoji 15min i postupak sa preklapanjem ponoviti još 3-4 puta. Na kraju, razvući koru debljine oko 1cm, seći kvadrate, filovati, peći... kako je već opisano. Pečene posuti prah šećerom.

Savetujem da probate oba načina pripreme i odlučite se za onaj koji Vam se za nijansu više dopada. Ja biram prvi, iako možda zbog kiselog testa deluje komplikovanije. Ne žurite, nedeljno pre podne bez drugih obaveza je idealano vreme za pravljenje salčića, uz kuvanje ručka. Neka Vas ne brine to što salčići nisu iste veličine. Šećerni, bucmasti, na gomili izgledaju savršeno. Prava rustična poslastica.

Sastojci:
Prvi način - 500ml mleka, 1 kocka kvasca (40g), 1 kašika šećera, 1 kašičica soli, 1 čašica domaće rakije, brašna po potrebi, 300-500g svežeg sala, džem od šljiva ili kajsija, šećer u prahu i vanila za posipanje.
Drugi način - 850g oštrog brašna, 3 žumanca, 1 kašičica soli, 1 šoljica rakije, 1 kašika šećera, oko 500ml mleka, 500g svežeg sala, 2 kašike kisele pavlake/mileram, 150g brašna, džem od šljiva ili kajsija, šećer u prahu i vanila za posipanje.

Monday, 8 August 2011

Rižoto sa čokoladom

Rastopiti komad putera na umerenoj temperaturi. Po dužini preseći šipku vanile i tupom stranom noža sastrugati semenke pa ih ubaciti u zagrejan puter (staviti i celu šipku vanile iz koje su sastrugane semenke) i kratko propržiti da bi puter lepo upio aromu. Može se dodati i malo cimeta, par listića svežeg ruzmarina. Zatim dodati 2-3 šoljice pirinča (veličine kao za crnu kafu), 150ml belog vina, 500ml mleka. Rižoto kuvati na umerenoj temperaturi uz često mešanje. Kada tečnost ispari, dodavati u porcijama po malo mleka uz stalno mešanje i tako sve dok se pirinač potpuno ne skuva i bude mekan. Na kraju dodati nekoliko kašika šećera - po ukusu. Krajnji rezultat je kremast rižoto (ni voden, ni suv). U vruć pirinač dodati 100g bele čokolade izlomljene na komade, promešati i izliti na veliku tacnu ili u posudu za služenje. Dok je rižoto još vruć, odozgo posuti sa dosta nastrugane crne čokolade.

Sastojci: komad putera, 1 šipka vanile, 2-3 šoljice pirinča, 150ml belog vina, 500-700ml mleka, 100g bele čokolade, šećer, crna čokolada za posipanje.