Friday, 23 September 2011

Voćna salata

Pravo je vreme za voćnu salatu od svežeg voća. Može ono sa pijace, a još je bolje ako ste voće ubrali sa drveta ili loze koju ste sami zasadili.

Oljuštiti i iseckati razno voće: jabuke, kruške, breskve, vinogradarske breskvice, smokve... Dodati zrna grožđa, ribizle... Upotrebite voće koje imate ili ono koje ste smislili da iskombinujete. Voće izručiti u veliku činiju, posuti sa nekoliko kašika smeđeg šećera, zaliti isceđenim limunovim sokom. Sve lagano promešati kašikom i ostaviti da odstoji malo u frižideru, da se ohladi. Ukoliko imate neki voćni liker, možete ga dodati - nije obavezno. Služiti uz umućenu slatku pavlaku ili sladoled od vanile. Ukrasiti mrvicama od čokolade, piškotama i slično...

Zimska kombinacija voća podrazumeva kivi, ananas, banane, pomorandže, mandarine, višnje iz kompota... A prolećna, naravno, jagode!

Voćna salata je vitaminski desert, svima drag. Ujedno je dobar način da deca pojedu veće količine voća, bez puno ubeđivanja.

Sastojci: 1kg raznog voća, nekoliko kašika smeđeg šećera, 1-2 limuna, 500ml slatke pavlake.

Tuesday, 13 September 2011

Ćureće rolnice

Ćureće ili pileće grudi iseći na šnicle i izlupati tučem za meso da budu tanke. Zatim ih posoliti i naliti sa malo ulja pa ostaviti da stoje u frižideru dok se pripremi povrće. Iseći na tanke štapiće šargarepu i luk (praziluk) - ovo je obavezno, ali može da se doda i celer, paprika ili tikvice. Napravite izbor od povrća koje imate u kući ili po ukusu. Štapiće od povrća staviti na sred šnicle, tako da malo vire krajevi, srolati oko štapića i probosti vlažnom čačkalicom.

Ovako pripremljene rolnice mogu se peći na roštilju ili pržiti u tiganju na malo ulja! Bitno je da se lagano spreme na umerenoj temperaturi da bi povrće pustilo sokove a meso postalo mekano i sočno.

Poslužite ih uz salatu, krompir, neki beli sos...

Sastojci: nekoliko ćurećih ili pilećih šnicli, 2 šargarepe, 2 glavice crnog luka ili praziluk, celer, paprika, tikvice, so, ulje

Friday, 9 September 2011

Šarlota Šantili sa malinama (Charlotte Chantilly)

Reč je o desertu koji se ne peče, osim ako želite da napravite domaće piškote. Za pripremu nije potrebno puno vremena ali je zato potrebno nekoliko sati da se dobro ohladi. Ovako...

Ukoliko nemate specifičan kalup za Šarlotu, odaberite dublju šerpu prečnika oko 20cm. I ovde ima jedna napomena, Šarlotu možete da izvadite iz kalupa (izvrnete posudu), a možete da je složite direktno u posudu za serviranje, staklenu činiju ili čaše za desert (u ovom slučaju ne vadi se iz posude).

Prvo treba napraviti pire od oko 400-500g malina. Ako se koriste sveže maline, treba ih dobro oprati, osušiti pa tek onda propasirati kroz cediljku jer se na taj način odstrane semenke. Za ovaj desert mogu da se upotrebe i smrznute maline, odmrznute i dobro oceđene pre nego što se ispasiraju.

Dno posude obložiti masnim papirom za pečenje, tako da se ne penje uz zidove. Piškote nakvasiti mlekom. Ne preterivati. Najbolje je za kvašenje piškota upotrebiti "perušku" ili četkicu. Ovako pripremljene piškote uspravno poređati uz ivicu posude, ne i dno. Dovoljno je duplo pakovanje Štarkovih piškota - ovo sad zvuči kao reklama, mada ne bi trebalo. U svakom slučaju piškote treba da su sveže, sa lepom koricom, suve i nežne iznutra. Možete i sami da ih napravite. Recept ću napisati drugom prilikom za one koji žele da se pozabave pravljenem domaćih piškota.

Penasto umutiti 8 žumanaca sa 2/3 šolje šećera u prahu. Za meru koristiti šolju za belu kafu zapremine 250ml. Ovako umućena žumanca kuvati na pari uz neprekidno mešanje sve dok se krem ne zgusne (vidi se dno posude kada se prevuče varjačom). Krem treba dobro ohladiti.

Tek kada je krem potpuno hladan, čvrsto umutiti 500ml slatke pavlake. Ukoliko ne možete da nađete mlečnu, može da posluži i biljna pavlaka.

Pire od malina izručiti u ohlađeni krem od žumanaca, dodati i umućenu slatku pavlaku pa sve lagano izmešati da se dobije ujednačen krem. Krem izručiti u posudu obloženu piškotama. Krajeve piškota koji vire treba iseći. Piškote nakvašene mlekom poređati preko krema, tako da se pokrije cela površina. Posudu pokriti folijom i odložiti u frižider na najmanje 6 sati ili preko noći. Ako Vam se žuri, posudu stavite u zamrzivač na 2-3 sata. Neposredno pre služenja, nožem treba proći oko zidova posude, za slučaj da se nešto zalepilo, poklopiti tacnom i izvrnuti Šarlotu. Po površini i oko deserta posuti sveže maline.

I još jedan trik za slučaj da niste dobro skuvali krem od žumanaca, pa curi. Dva-tri listića želatina ili kesicu mlevenog, staviti u hladnu vodu da nabubri. Zagrejati dve kašike slatke pavlake da bude mlaka, dodati oceđen želatin i mešati dok se ne rastopi. Dodati u krem od pavlake, malina i žumanaca, dobro izmešati.

Na isti način možete napraviti i Šarlotu od jagoda.

Sigurna sam da Vam je sasvim jasno koliko je delikatna i osvežavajuća ova Šarlota Šantili. Da li je potreban dodatni komentar?!

Sastojci: 400-500g malina (svežih ili smrznutih), veliko pakovanje Štarkovih piškota (ili sveže domaće), malo mleka, 8 žumanaca, 2/3 šolje šećera u prahu, 500ml slatke pavlake, sveže maline za ukrašavanje.

Monday, 5 September 2011

Biftek, pečurke i gorgonzola sos

Biftek, pečurke i gorgonzola sos - brza i efektna kombinacija posle koje nećete ostati ravnodušni. Idealna u raznim situacijama... nedeljni porodični ručak, romantična večera, specijalni gosti.

Potrebno je nabaviti svež biftek (filet) svinjski, juneći, jagnjeći... Iseći ga popreko, na odreske debljine 2cm. Svaki komad lepo posoliti, utrljati biber, ruzmarin, zaliti sa malo ulja i ostaviti da odstoji u frižideru bar pola sata. Ukoliko insistirate na tome da svi komadi budu jednake veličine, onda ih treba poslagati u šolju odgovarajućeg prečnika i staviti da odstoje u frižideru. Svaki komad može se vezati rafijom da bi zadržao željeni oblik i u toku prženja, ujedno deluje dekorativnije.

Dok biftek odmara u frižideru, krompir oljuštiti, iseći na manje komade i staviti da se kuva nekoliko minuta. Zatim ga ocediti, uvaljati u so, ulje, ruzmarin i narendanu koru limuna - staviti u rernu da se zapeče, dobije lepu koricu.

Oprati pečurke (šampinjoni, bukovače...) i svaku kapicu napuniti kockicom putera, staviti nekoliko komadića belog luka i sitno seckanu crvenu papriku. Posoliti, pobiberiti, poređati u blago podmazanu posudu i staviti u rernu da se peče. Posude u kojima pečete krompir i pečurke treba izabrati tako da istovremeno mogu da stanu u rernu.

Dok se krompir i pečurke peku, zagrejati u tiganju komad putera i na puteru ispržiti biftek tako da lepo porumeni sa obe strane.

U šerpicu staviti 100ml belog vina, uključiti na umerenu temperaturu i ostaviti da proključa. Zatim naliti sa 200ml neutralne pavlake i ostaviti da i pavlaka provri, dodati komadiće gorgonzole (oko 50g) skloniti sa vatre i mešati da se sir rastopi. Posoliti po ukusu, dodati malo belog bibera, a može i malo parmezana.

Umesto krompira kao prilog možete da poslužite kriške prepečenog hleba, domaći čips, testeninu...

Na tanjir staviti po 2 komada prženog bifteka, nekoliko pečurkica, kockice krompira, zaliti sosom i ukrasiti rukolom, svežim začinskim biljem.

Sastojci: svež biftek (svinjski, juneći, jagnjeći...), so, biber, ruzmarin, malo ulja, 5-6 krompira, kora limuna, pečurke (šampinjoni, bukovače...), puter, 1 čen belog luka, 1 crvena paprika, 100ml kvalitetnog belog vina, 200ml neutralne pavlake, oko 50g gorgonzole, malo belog bibera, malo parmezana.

Friday, 2 September 2011

Rebarca i tančica

Još jedna od onih lepljivih, slatkih kombinacija "prste da poližeš"...

Svinjska rebarca iseći na komade, uvaljati u marinadu i ostaviti da odstoje u frižideru bar nekoliko sati. Za marinadu je potrebno izmešati (najbolje u avanu) alevu papriku, ljutu tucanu papriku, so, biber, beli luk, ulje. Marinadu obavezno treba liznuti i prilagoditi je sopstvenom ukusu. Da bi se dobio mediteranski šmek, možete dodati narendanu koru limuna i pomorandže.
Kada su se izmarinirala, rebarca poređati u pleh i peći na umerenoj temperaturi. U toku pečenja, rebarca preliti sokom od pečenja a može i sokom od limuna i pomorandže pomešanim sa malo meda. Rebarcima ne treba dugo da se lepo ispeku, a gotova su kada se uhvati sočna lepljiva korica. Naravno, treba paziti da se ne ugljenišu u preterano zagrejanoj rerni.

Prilog 1 - tančica:
Pripremiti nekoliko tančica (recept objavljen 29.5.2010.) ili gotove tortilje. Na tančicu staviti iseckan mladi luk, svež peršunov list, narendati neki kačkavalj. Ako ste u mogućnosti upotrebite čedar, a ako ne, poslužiće i gauda, edamer, trapist... Preko fila staviti drugu tančicu i kratko zapeći na tiganju bez ulja, uz okretanje, da bi se zapekla i druga strana. Mogu da se premažu i tanjim slojem kisele pavlake, pa preko toga da se narenda kačkavalj.

Kao alternativa tančicama (tortilji), dobar je u rerni prepečen hleb, istrljan belim lukom i premazan puterom.

Prilog 2 - pečene paprike:
Mocarelu iseckati na manje komade, preko mocarele poređati iscepkane pečene paprike, ukrasiti bosiljkom i preliti maslinovim uljem, umućenim sa sokom od limuna (ili neko drugo sirće) uz dodatak soli. Ako volite, umesto limuna može da se upotrebi i balzamsko sirće.

Zaboravite na viljušku i nož, ovo se jede rukama - obavezno poližite prste!

Sastojci: oko 1kg svinjskih rebarca, aleva paprika, ljuta tucana paprika, so, biber, beli luk, ulje, 2-3 limuna, 2-3 pomorandže, domaće tančice (ili gotove tortilje, ili prepečen hleb), mladi luk, svež peršunov list, neki kačkavalj (čedar, gauda, edamer, trapist...), mocarela, pečene paprike, svež bosiljak, maslinovo ulje, balzamsko sirće.