Wednesday, 28 December 2011

Za prazničnu trpezu

Pred praznike svuda uobičajane gužve, žurba, euforija... Trudim se da izbegnem gužve gde god je to moguće, a euforija je izgleda utihnula "sa godinama". Ipak, svi se radujemo praznicima i danima koje ćemo provesti sa dragim osobama. Kiti se jelka, kupuju pokloni, planira se jelovnik i naravno, kuva se!

Na vreme zamoliti ukućane da izraze želje i da svako napiše šta bi voleo da vidi na stolu. Zatim napraviti dobar plan i organizaciju, da bi se sve to postiglo uz radno vreme od 9-5. U radno vreme napisati i odštampati spisak potrebnih namirnica, asesoara... tako će kupovina biti ekonomična i racionalna.

Monday, 26 December 2011

Koktel - pomorandža i crno vino

Crno vino i pomorandža - izuzetna kombinacija ukusa.

Pomorandžu dobro oprati pod mlazom vode, iseći je sa korom na kolutove ili kriške i staviti u čašu. U čašu dodati nekoliko kocki leda, naliti crvenim vinom ali ne do vrha. Preko vina sipati jaču limunadu (ili neki gazirani sok od limuna).

Probajte!!!

Sastojci: pomorandža, led, kvalitetno crno vino, jača limunada ili gazirani sok od limuna.

Friday, 23 December 2011

Meso+krompir (još jedan način)

Još jedna dobra kombinacija na temu meso+krompir. Tačno, ne uklapa se u principe zdrave ishrane, ali se savršeno uklapa u trenutak kada te obuzme milina od svakog zalogaja...

Različite vrste mesa (oko 1kg) iseći na veće kocke. Marinadu napraviti od iseckanog svežeg peršunovog lista, belog luka (izgnječiti ga širokom stranom noža), soli, bibera, maslinovog ili suncokretovog ulja. Sve sastojke lepo izmešati, izručiti preko mesa i rukama sve zajedno promešati, tako da marinada lepo obloži meso. Ostaviti da se marinira u frižideru nekoliko sati.

Monday, 19 December 2011

Neutralno testo za korpice (Pâte brisée)

Dekorativne korpice prave se od neutralnog sipkavog testa, takozvano "Pâte brisée". U staroj, požuteloj svesci našla sam recept ispisan mastilom...

U vanglu za mešenje staviti pola kesice praška za pecivo, 200g brašna, 40g putera ili margarina na sobnoj temperaturi, 3 žumanca, 2 kašike kisele pavlake, malo soli. Ako pola količine margarina zamenite puterom, lepše će mirisati a i dalje će imati sipkavu strukturu. Od ovih sastojaka, vrhovima prstiju, zamesiti glatko testo i ostaviti da odstoji u frižideru oko 2h. Sigurno se pitate zašto vrhovima prstiju - zato što ovaj tip testa menja struktutu kada se zagreje, a dlanovi su topli. Sada imamo na raspolaganju streč foliju, pa je korisno umotati testo da se ne osuši (dok stoji u frižideru).

Friday, 16 December 2011

Tri priloga uz bareno ili pečeno meso


Broj 1
Izrendati na sitno dosta kiselih krastavčića i ocediti, iseckati beli luk (može i bez belog luka), dodati ren, posoliti, pobiberiti i sve povezati sa po malo majoneza, kisele pavlake, senfa.

Broj 2
Neki slaniji stari sir (ili fetu) izgnječiti, dodati mlevene orahe, seckani beli luk, biber.

Broj 3
Domaći ajvar pomešati sa mlevenim orasima (i malo seckanih).

Thursday, 8 December 2011

Praline od suvih šljiva i urmi

Čokoladne praline od suvih šljiva ili urmi su desert koji se jednostavno priprema. Suvo voće, bademi i crna čokolada prosto mame na uživanje u izuzetnoj kombinaciji ukusa. Osim toga, u papirnoj korpici, na tacni ili u simpatičnoj kutijici... savršeno izgledaju.

Nabavite sočne suve šljive i urme. Sve jedno je da li su sa košticom ili ne, samo je bitno da su sočne i mesnate, a košticu ćete jednostavno izvaditi. Umesto koštice staviti po jedan badem ili četvrtinu oraha. Najbolje je napraviti različite kombinacije: urma-badem, urma-orah, šljiva-badem, šljiva-orah. Još jedna od ideja je da se suvo voće napuni marcipanom, ili da se suvo voće napuni bademom/orahom a spolja obloži marcipanom i oblikuje. Dakle, pustite mašti na volju!!!

Monday, 21 November 2011

Kačamak na nekoliko načina

Kačamak - tradicionalno jelo od kukurznog brašna. Diljem Balkana sreće se pod raznim imenima: kačamak, pura, palenta, žganjci, mamaliga. Na mojoj trpezi jedno je od omiljenih jela za porodični doručak ili večeru u hladne zimske dane... Tada se svi okupe oko vrućeg kačamaka.

Skuvati kačamak ovako: U neku staru šerpu sa debljim dnom staviti oko 3 šolje vode i dve kašičice soli. U ključalu vodu polako, uz neprekidno mešanje žicom ili varjačom, izručiti šolju kukuruznog brašna.

Monday, 14 November 2011

Prepečen hleb (ili bruschetta)

Tradicionalna, najjednostavnija i vrlo ukusna varijanta je da se kriške domaćeg hleba prepeku na plotni šporeta (Smederavac), sa obe strane, da dobiju lepu po malo zagorelu braon boju. Dok je vruće, odozgo natrljati beli luk, namazati mast i posoliti. Moderan način je: na plotnu električnog šporeta staviti aluminijumsku foliju i na njoj zapeći hleb. Ujedno, nema prljanja šporeta. Ne preporučujem korišćenje tostera jer u njemu parče hleba ne može baš onako lepo da zagori i dobije miris dima - pa onda nije ni podjednako ukusno.

Varijacije na ovu temu su mnogobrojne. Bajat hleb - baget, kifle, lepinje, domaći hleb… iseći na kriške, manje komade ili kolutove. Pripremljen hleb poređati u jednom redu u pleh i zapeći u rerni na 250°C, da porumeni i postane krckavo. Ako ste raspalili vatru za roštilj, bacite i po neko parče hleba. Dok je hleb vreo, zaliti ga rastopljenim puterom u koji je naseckan beli luk. Nafilovati po izboru. Ako imate kajmak, namažite kajmak pa preko kajmaka poređajte pršutu i po neki komad paradajza. Može da se stavi i poširano jaje, "jaje na oko", omlet.

Italijanska varijanta često podrazumeva da se prepečen hleb natrlja belim lukom, zalije maslinovim uljem, poređaju različiti sastojci… kockice paradajza (očišćen od semenki), mocarela, svež bosiljak.

Napravite različite kombinacije od raznih sastojaka: pršuta i smokve, inćuni, grilovano povrće, riblja pašteta, propržene pečurke, paprika (sveža, propržena ili pečena), čeri paradjz, svež bosiljak, origano, rukola, iscepkana zelena salata, maslinke, namaz na bazi sira, komadići mesa, kobasica, bareno jaje, pa čak i biftek, mladi luk, kolutovi crnog luka ili praziluk... Kao što vidite, mogućnosti su mnogobrojne - od jednostavnih do bogato nafilovanih. Jedna od jednostavnih ali ukusnih kombinacija je na bruskete staviti komad lepog sira (bri, kamamber, gorgonzola, kozji, ovčiji…), a preko toga neke proprzene ili marinirane pečurke (vrganji, lisičarke, bukovače...). Mogu i tartufi da posluže - što da ne?!

Friday, 4 November 2011

Krompir u ljusci

Odabrati desetak zdravih, lepih krompira srednje veličine. Najbolji bi bio organski gajen krompir ili da ga nabavite od pouzdanog proizvođača. Bitno je da krompir nije tretiran raznim hemijskim sredstvima koja sprečavaju klijanje i slično. Krompire detaljno oprati tekućom vodom, a zatim osušiti krpom ili papirnim ubrusom. Krompir rasporediti na rešetku u rerni ili ga staviti u stari pleh i peći na 170 stepeni, strplivo. Pоvremeno bocnite krompir čačkalicom da proverite da li je potpuno smekšao i gotov je.

Poslužiti vreo krompir uz kajmak, sir, puter... Vrlo, vrlo rustična večera! Jede se prstima. Izazov je što pre oljuštiti krompir, a da se ne opeku prsti, uf uf...

Sastojci: 10 lepih krompira.

Monday, 31 October 2011

Čorbast grašak

Sitno iseckati 2 glavice crnog luka srednje veličine i izručiti u šerpu - tufnastu (ako imate). Dodati oko 1kg svežeg ili smrznutog graška, 2-3 očišćene šargarepe isečene na kolutove, oko 500g mesa po izboru isečenog na kocke (svinjsko, pileće grudi, ćureće grudi ili drugo, junetina). Mogu da se stave i pileća krilca. Posoliti, naliti vodom "da ogrezne", poklopiti i strpljivo kuvati na "tihoj vatri" da se meso i grašak lepo ukrčkaju. Ne treba preterivati sa količinom vode. Bolje je u toku kuvanja dodati još malo, po potrebi, ako ispari.

Kada su se grašak i meso skuvali, a luk se pretvorio u kašu, grašak zapržiti. U tiganj sipati ulje da pokrije dno, dodati 3 kašike brašna i propržiti da malo porumeni. Zapršku skloniti sa ringle, dodati 2 kašike aleve paprike, promešati i izručiti u grašak koji lagano vri. Ako je potrebno, dodati još malo vode da biste podesili gustinu po sopstvenom ukusu, probati da li je dovoljno slano. Ostaviti još desetak minuta da se lagano krčka. Po želji, mogu da se dodaju i noklice (1-2 jaja, brašno, so - umesiti ređe testo i kašikom spuštati knedlice u grašak koji "šapuće").

Ko voli, može da doda kašiku kisele pavlake u tanjir. Uz čorbast grašak poslužiti kupus ili neku drugu salatu, i naravno, svež hleb za umakanje i da se tanjir omaže.

Napravite veću količinu, pa imate ručak za dva dana.

Sastojci: 1kg graška, 500g mesa po izboru (svinjsko, pileće grudi, ćureće grudi ili drugo, junetina, pileća krilca), 2 glavice crnog luka srednje veličine, 2-3 očišćene šargarepe, so, malo ulja, 2 kašike aleve paprike.

Thursday, 27 October 2011

Kraljica od Sabe (Gateau Reine de Saba)

Kraljica od Sabe je čokoladna torta koja podseća na torte tipa Saher.

Pripremiti odgovarajući pleh prečnika oko 26cm i obložiti ga papirom za pečenje. Staviti 150g kvalitetne crne čokolade da se lagano topi na pari uz dodatak 2 -3 kašike ruma ili skuvane jače crne kafe. Penasto umutiti 150g putera sa šoljom šećera. Za merenje koristiti šolju zapremine 200ml. Zatim dodati 5 žumanaca i nastaviti sa mućenjem da se izjednači. U drugoj posudi umutiti čvrst šne od 5 belanaca sa prstohvatom soli. U čvrst šne dodati 2 kašike šećera i još malo mutiti.

Otopljenu čokoladu dodati u umućen puter sa šećerom, zatim dodati šolju sitno samlevenih badema (ne moraju prethodno da se blanširaju), dodati 1-2 kašičice ekstrakta badema (nije neophodno), četvrtinu šnea od belanaca i sve lagano mešati varjačom ili plastičnom spatulom. Kada se izmeša, dodati ostatak belanaca, 2/3 šolje brašna - pa sve lepo izmešati da se dobije ujednačena masa.

Masu izručiti u pleh i poravnati. Peći na 170 stepeni. Ne sme da se prepeče!!! Srednji deo torte treba da ostane nedopečen i po malo kremast. Ovaj trenutak ćete najlakše "uloviti" ako bocnete koru viljuškom ili žicom. Na oko 5cm od ivice, viljuška treba da bude čista kada je izvučete, a kada bocnete u centar, treba da ostane malo testa na viljuški. Mislim da je ovo prilično detaljno uputstvo o tome kako da ispečete tortu.

Kada je kora pečena, ostavite je desetak minuta da se prohladi u plehu. Zatim, za svaki slučaj, prođite tankim nožem oko ivica, poklopite tacnom odgovarajućeg prečnika i izvrnite.

Kada se torta dobro ohladi, nakon 1-2h, preliti je čokoladnom glazurom i ukrasiti bademima.

Glazura: na pari rastopiti 30-50g kvalitetne crne čokolade, dodati kašiku ruma ili skuvane jače crne kafe, a kada se otopi spustiti 3 kašike putera, sve dobro izmešati da se i puter lepo rastopi.

Sastojci: 150g putera, 150 kvalitetne crne čokolade, 2 - 3 kašike ruma ili skuvane jače crne kafe, 1 šolja šećera, 5 jaja, 2 kašike šećera, 1 šolja sitno samlevenih badema (ne moraju prethodno da se blanširaju), 1-2 kašičice ekstrakta badema (nije neophodno), 2/3 šolje brašna.
Za glazuru: 30-50g kvalitetne crne čokolade, 1 kašika ruma ili skuvane jače crne kafe, 3 kašike putera.

Wednesday, 26 October 2011

Grašak kao prilog - obaren ili u bešamelu

Sitno iseckati manju glavicu crnog luka, propržiti na malo ulja. Zatim dodati oko 1kg smrznutog ili svežeg graška, posoliti, naliti vodom i kuvati na laganoj vatri. Ne treba preterivati sa količinom vode. Ako preti da ispari sva voda u toku kuvanja - dodati još malo. Kada je grašak skuvan, odliti višak tečnosti ili ga procediti (kako više volite). Dok je još vruć spustiti komad putera da se istopi, dodati svežu ili sušenu mirođiju.

Grašak u bešamelu sprema se na sličan način. Proprži se manja glavica crnog luka, doda se grašak, posoli, nalije vodom "da ogrezne" i kuva na laganoj vatri da zrno smekša. Kada je grašak skuvan odliti višak tečnosti (ako je potrebno), naliti ređi bešamel sos, dodati mirođiju i sve zajedno kuvati još desetak minuta.

Bešamel napraviti ovako: otopiti komad putera i dodati dve kašike brašna pa kratko propržiti uz mešanje (ne sme da promeni boju). Naliti sa oko 500ml mleka, posoliti i kratko kuvati na umerenoj temperaturi uz mešanje žicom da se dobije bešamel bez grudvica, željene gustine.

Grašak pripremljen na jedan od ova dva načina možete poslužiti kao prilog uz: meso, ribu, krompir, drugo povrće... Na tanjiru deluje vrlo živopisno.

Sastojci: 1 manja glavica crnog luka, 1 kg graška, so, mirođija (sveža ili sušena), malo ulja, komad putera, 500ml mleka i 2 kašike brašna za bešamel.

Monday, 24 October 2011

Čušpajz od šargarepe

Nekoliko lepih šargarepica očistiti i iseckati na kolutove debljine oko 0.5cm. Glavicu crnog luka sitno iseckati. Na malo ulja propržiti luk da postane staklast i posoliti ga. Zatim dodati kolutove šargarepe, propržiti minut-dva i naliti sa pola šolje vode ili supe. Dinstati dok šargarepa ne smekša i lepo se ukrčka. Ako je potrebno, u par navrata dodati još malo tečnosti. Kada šargarepa postane meka, a višak tečnosti ispari, dodati komad putera i malo bibera - promešati da se puter istopi. Pre serviranja, posuti seckanim svežim peršunovim listom. Gotovo!

Čušpajz od šargarepe je brz, ukusan i dekorativan prilog uz meso pripremljeno na različite načine, bareno povrće, pire...

Sastojci: 5-6 komada šargarepe, 1 glavica crnog luka srednje veličine, malo ulja za prženje, so, biber, komad putera.

Monday, 17 October 2011

Čips iz moje kuhinje

Deca vole čips, a naročito su ponosni kada im dođu drugari pa ih poslužite čipsom koji ste sami napravili.

Odabrati nekoliko lepih, zdravih krompira srednje veličine. Oljuštiti ih, oprati i ostaviti desetak minuta da odstoje u hladnoj i slanoj vodi. Ukoliko želite, možete krompir obliklovati tako da ima četvrtasti ili drugi oblik - mada uopšte nije bitno. Iseći tanke listiće ljuštilicom i ostaviti da odstoje na papirnom ubrusu ili kuhinjskoj krpi, pokriveni, dok se ulje ne zagreje. U šerpi dobro zagrejati ulje, da bude duboko oko 1cm. Na vrelo ulje spustiti listiće krompira raspoređene tako da pokriju dno šerpe i pržiti bez pervrtanja sve dok ne postanu krckavi - kao pravi čips. Vaditi rešetkastom kašikom na papirni ubrus, da upije višak masnoće a zatim izručiti u ćasu za posluženje i posoliti po ukusu. I tako, pržite u nekoliko tura dok ne napravite željenu količinu.

Čips možete poslužiti i uz neki sos (kečap, majonez, tartar sos, kiselu pavlaku pomešanu sa izmrvljenom fetom...) a može da bude i prilog uz meso, povrće, pečurke.

Vrlo je jednostavno...

Sastojci: nekoliko krompira, so, ulje za prženje.

Monday, 10 October 2011

Pohovani fileti soma

Za pohovanje se mogu upotrebiti sveži ili smrznuti fileti soma, bez kostiju. Naravno, ukusniji su komadi tek upecanog soma koje ste nabavili od lokalnih alasa. Ako koristite smrznute, prethodno ih odledite i papirnim ubrusom lepo osušite.

Filete posoliti i pohovati na klasičan način. Treba ih uvaljati u brašno, jaja, pa u prezle i pržiti na zagrejanom ulju da lepo porumene. Ispohovane ih odložiti na papirni ubrus da upije višak masnoće. Pohovane filete soma služiti kao i svako drugo pohovano meso... Uz limun, pire, bareni krompir sa blitvom, krompir salatu, tartar sos, bareno povrće, neki drugi preliv po izboru, salatu.

Ukoliko Vam je dosadio klasičan način pohovanja, možete dodati malo parmezana u jaja, a u prezle susam, ili istucan kikiriki, ili seckane maslinke, ili alevu papriku, ili kukuruzne pahuljice, ili neki začin po izboru...

Sastojci: fileti soma ili druge ribe, so, brašno, jaja, prezle.

Friday, 23 September 2011

Voćna salata

Pravo je vreme za voćnu salatu od svežeg voća. Može ono sa pijace, a još je bolje ako ste voće ubrali sa drveta ili loze koju ste sami zasadili.

Oljuštiti i iseckati razno voće: jabuke, kruške, breskve, vinogradarske breskvice, smokve... Dodati zrna grožđa, ribizle... Upotrebite voće koje imate ili ono koje ste smislili da iskombinujete. Voće izručiti u veliku činiju, posuti sa nekoliko kašika smeđeg šećera, zaliti isceđenim limunovim sokom. Sve lagano promešati kašikom i ostaviti da odstoji malo u frižideru, da se ohladi. Ukoliko imate neki voćni liker, možete ga dodati - nije obavezno. Služiti uz umućenu slatku pavlaku ili sladoled od vanile. Ukrasiti mrvicama od čokolade, piškotama i slično...

Zimska kombinacija voća podrazumeva kivi, ananas, banane, pomorandže, mandarine, višnje iz kompota... A prolećna, naravno, jagode!

Voćna salata je vitaminski desert, svima drag. Ujedno je dobar način da deca pojedu veće količine voća, bez puno ubeđivanja.

Sastojci: 1kg raznog voća, nekoliko kašika smeđeg šećera, 1-2 limuna, 500ml slatke pavlake.

Tuesday, 13 September 2011

Ćureće rolnice

Ćureće ili pileće grudi iseći na šnicle i izlupati tučem za meso da budu tanke. Zatim ih posoliti i naliti sa malo ulja pa ostaviti da stoje u frižideru dok se pripremi povrće. Iseći na tanke štapiće šargarepu i luk (praziluk) - ovo je obavezno, ali može da se doda i celer, paprika ili tikvice. Napravite izbor od povrća koje imate u kući ili po ukusu. Štapiće od povrća staviti na sred šnicle, tako da malo vire krajevi, srolati oko štapića i probosti vlažnom čačkalicom.

Ovako pripremljene rolnice mogu se peći na roštilju ili pržiti u tiganju na malo ulja! Bitno je da se lagano spreme na umerenoj temperaturi da bi povrće pustilo sokove a meso postalo mekano i sočno.

Poslužite ih uz salatu, krompir, neki beli sos...

Sastojci: nekoliko ćurećih ili pilećih šnicli, 2 šargarepe, 2 glavice crnog luka ili praziluk, celer, paprika, tikvice, so, ulje

Friday, 9 September 2011

Šarlota Šantili sa malinama (Charlotte Chantilly)

Reč je o desertu koji se ne peče, osim ako želite da napravite domaće piškote. Za pripremu nije potrebno puno vremena ali je zato potrebno nekoliko sati da se dobro ohladi. Ovako...

Ukoliko nemate specifičan kalup za Šarlotu, odaberite dublju šerpu prečnika oko 20cm. I ovde ima jedna napomena, Šarlotu možete da izvadite iz kalupa (izvrnete posudu), a možete da je složite direktno u posudu za serviranje, staklenu činiju ili čaše za desert (u ovom slučaju ne vadi se iz posude).

Prvo treba napraviti pire od oko 400-500g malina. Ako se koriste sveže maline, treba ih dobro oprati, osušiti pa tek onda propasirati kroz cediljku jer se na taj način odstrane semenke. Za ovaj desert mogu da se upotrebe i smrznute maline, odmrznute i dobro oceđene pre nego što se ispasiraju.

Dno posude obložiti masnim papirom za pečenje, tako da se ne penje uz zidove. Piškote nakvasiti mlekom. Ne preterivati. Najbolje je za kvašenje piškota upotrebiti "perušku" ili četkicu. Ovako pripremljene piškote uspravno poređati uz ivicu posude, ne i dno. Dovoljno je duplo pakovanje Štarkovih piškota - ovo sad zvuči kao reklama, mada ne bi trebalo. U svakom slučaju piškote treba da su sveže, sa lepom koricom, suve i nežne iznutra. Možete i sami da ih napravite. Recept ću napisati drugom prilikom za one koji žele da se pozabave pravljenem domaćih piškota.

Penasto umutiti 8 žumanaca sa 2/3 šolje šećera u prahu. Za meru koristiti šolju za belu kafu zapremine 250ml. Ovako umućena žumanca kuvati na pari uz neprekidno mešanje sve dok se krem ne zgusne (vidi se dno posude kada se prevuče varjačom). Krem treba dobro ohladiti.

Tek kada je krem potpuno hladan, čvrsto umutiti 500ml slatke pavlake. Ukoliko ne možete da nađete mlečnu, može da posluži i biljna pavlaka.

Pire od malina izručiti u ohlađeni krem od žumanaca, dodati i umućenu slatku pavlaku pa sve lagano izmešati da se dobije ujednačen krem. Krem izručiti u posudu obloženu piškotama. Krajeve piškota koji vire treba iseći. Piškote nakvašene mlekom poređati preko krema, tako da se pokrije cela površina. Posudu pokriti folijom i odložiti u frižider na najmanje 6 sati ili preko noći. Ako Vam se žuri, posudu stavite u zamrzivač na 2-3 sata. Neposredno pre služenja, nožem treba proći oko zidova posude, za slučaj da se nešto zalepilo, poklopiti tacnom i izvrnuti Šarlotu. Po površini i oko deserta posuti sveže maline.

I još jedan trik za slučaj da niste dobro skuvali krem od žumanaca, pa curi. Dva-tri listića želatina ili kesicu mlevenog, staviti u hladnu vodu da nabubri. Zagrejati dve kašike slatke pavlake da bude mlaka, dodati oceđen želatin i mešati dok se ne rastopi. Dodati u krem od pavlake, malina i žumanaca, dobro izmešati.

Na isti način možete napraviti i Šarlotu od jagoda.

Sigurna sam da Vam je sasvim jasno koliko je delikatna i osvežavajuća ova Šarlota Šantili. Da li je potreban dodatni komentar?!

Sastojci: 400-500g malina (svežih ili smrznutih), veliko pakovanje Štarkovih piškota (ili sveže domaće), malo mleka, 8 žumanaca, 2/3 šolje šećera u prahu, 500ml slatke pavlake, sveže maline za ukrašavanje.

Monday, 5 September 2011

Biftek, pečurke i gorgonzola sos

Biftek, pečurke i gorgonzola sos - brza i efektna kombinacija posle koje nećete ostati ravnodušni. Idealna u raznim situacijama... nedeljni porodični ručak, romantična večera, specijalni gosti.

Potrebno je nabaviti svež biftek (filet) svinjski, juneći, jagnjeći... Iseći ga popreko, na odreske debljine 2cm. Svaki komad lepo posoliti, utrljati biber, ruzmarin, zaliti sa malo ulja i ostaviti da odstoji u frižideru bar pola sata. Ukoliko insistirate na tome da svi komadi budu jednake veličine, onda ih treba poslagati u šolju odgovarajućeg prečnika i staviti da odstoje u frižideru. Svaki komad može se vezati rafijom da bi zadržao željeni oblik i u toku prženja, ujedno deluje dekorativnije.

Dok biftek odmara u frižideru, krompir oljuštiti, iseći na manje komade i staviti da se kuva nekoliko minuta. Zatim ga ocediti, uvaljati u so, ulje, ruzmarin i narendanu koru limuna - staviti u rernu da se zapeče, dobije lepu koricu.

Oprati pečurke (šampinjoni, bukovače...) i svaku kapicu napuniti kockicom putera, staviti nekoliko komadića belog luka i sitno seckanu crvenu papriku. Posoliti, pobiberiti, poređati u blago podmazanu posudu i staviti u rernu da se peče. Posude u kojima pečete krompir i pečurke treba izabrati tako da istovremeno mogu da stanu u rernu.

Dok se krompir i pečurke peku, zagrejati u tiganju komad putera i na puteru ispržiti biftek tako da lepo porumeni sa obe strane.

U šerpicu staviti 100ml belog vina, uključiti na umerenu temperaturu i ostaviti da proključa. Zatim naliti sa 200ml neutralne pavlake i ostaviti da i pavlaka provri, dodati komadiće gorgonzole (oko 50g) skloniti sa vatre i mešati da se sir rastopi. Posoliti po ukusu, dodati malo belog bibera, a može i malo parmezana.

Umesto krompira kao prilog možete da poslužite kriške prepečenog hleba, domaći čips, testeninu...

Na tanjir staviti po 2 komada prženog bifteka, nekoliko pečurkica, kockice krompira, zaliti sosom i ukrasiti rukolom, svežim začinskim biljem.

Sastojci: svež biftek (svinjski, juneći, jagnjeći...), so, biber, ruzmarin, malo ulja, 5-6 krompira, kora limuna, pečurke (šampinjoni, bukovače...), puter, 1 čen belog luka, 1 crvena paprika, 100ml kvalitetnog belog vina, 200ml neutralne pavlake, oko 50g gorgonzole, malo belog bibera, malo parmezana.

Friday, 2 September 2011

Rebarca i tančica

Još jedna od onih lepljivih, slatkih kombinacija "prste da poližeš"...

Svinjska rebarca iseći na komade, uvaljati u marinadu i ostaviti da odstoje u frižideru bar nekoliko sati. Za marinadu je potrebno izmešati (najbolje u avanu) alevu papriku, ljutu tucanu papriku, so, biber, beli luk, ulje. Marinadu obavezno treba liznuti i prilagoditi je sopstvenom ukusu. Da bi se dobio mediteranski šmek, možete dodati narendanu koru limuna i pomorandže.
Kada su se izmarinirala, rebarca poređati u pleh i peći na umerenoj temperaturi. U toku pečenja, rebarca preliti sokom od pečenja a može i sokom od limuna i pomorandže pomešanim sa malo meda. Rebarcima ne treba dugo da se lepo ispeku, a gotova su kada se uhvati sočna lepljiva korica. Naravno, treba paziti da se ne ugljenišu u preterano zagrejanoj rerni.

Prilog 1 - tančica:
Pripremiti nekoliko tančica (recept objavljen 29.5.2010.) ili gotove tortilje. Na tančicu staviti iseckan mladi luk, svež peršunov list, narendati neki kačkavalj. Ako ste u mogućnosti upotrebite čedar, a ako ne, poslužiće i gauda, edamer, trapist... Preko fila staviti drugu tančicu i kratko zapeći na tiganju bez ulja, uz okretanje, da bi se zapekla i druga strana. Mogu da se premažu i tanjim slojem kisele pavlake, pa preko toga da se narenda kačkavalj.

Kao alternativa tančicama (tortilji), dobar je u rerni prepečen hleb, istrljan belim lukom i premazan puterom.

Prilog 2 - pečene paprike:
Mocarelu iseckati na manje komade, preko mocarele poređati iscepkane pečene paprike, ukrasiti bosiljkom i preliti maslinovim uljem, umućenim sa sokom od limuna (ili neko drugo sirće) uz dodatak soli. Ako volite, umesto limuna može da se upotrebi i balzamsko sirće.

Zaboravite na viljušku i nož, ovo se jede rukama - obavezno poližite prste!

Sastojci: oko 1kg svinjskih rebarca, aleva paprika, ljuta tucana paprika, so, biber, beli luk, ulje, 2-3 limuna, 2-3 pomorandže, domaće tančice (ili gotove tortilje, ili prepečen hleb), mladi luk, svež peršunov list, neki kačkavalj (čedar, gauda, edamer, trapist...), mocarela, pečene paprike, svež bosiljak, maslinovo ulje, balzamsko sirće.

Wednesday, 31 August 2011

Letnji ručak

Ovo je omaž o jednostavnoj, svima dobro poznatoj salati, koja uz malo posvećenosti i puno emocija, može da Vas obori s nogu. Kao što je mene, pre neki dan... kada je moj muž poslužio ručak. Savršeno šarenilo ukusa i boja.

Paradajz očistiti od semenki i iseckati na kockice približno iste veličine (0.5cm). Krastavac, crveni luk, zelenu papriku, crvenu papriku iseckati na kockice iste veličine. I mladi sir iseckati na ovolicke kocke. Pogodan je mladi industrijski proizveden sir zato što je po malo "gumen" i neće se izmrviti. Salatu posoliti i zaliti sa vrlo malo ulja. Lagano promešati da se kockice povrća ne bi izgnječile. Vratiti na kratko u frižider da se ohladi.

Friday, 26 August 2011

Polumeseci od mesa

Polumeseci od mesa izuzetno su zgodni da se pojedu "s nogu", kao brza večera, doručak, ako iznenada banu gosti. Treba ih imati pripremljene u zamrzivaču. Super su i za dečije rođendane, slavlja... jer se mogu napraviti i do nekoliko nedelja unapred.

Jedan paket gotovog lisnatog testa izvaditi iz zamrzivača da se odmrzne, a za to vreme napraviti fil.

Na malo ulja propržiti sitno iseckan crni luk, 1 čen belog luka, na kockice iseckane 2 zelene paprike - da sve lepo smekša i luk postane staklast. Zatim, u fil dodati oko 600g mlevenog junećeg mesa i još malo propržiti. Pred kraj dodati 100ml belog vina, so, biber, mleveni kim, origano, usitnjen lovorov list - ukrčkati, da tečnost ispari. Na samom kraju dodati par kašika pirea od paradajza. Fil treba da je suv, skoro bez safta. Treba ga potpuno ohladiti pre nego što se počne sa filovanjem testa.

Lisnato testo razviti u tanku koru (debljine do 0.5cm), seći na kocke 10x10cm. Viljuškom razmutiti jedno jaje, pa kuhinjskom četkicom premazati ivice svakog kvadrata. Stavljati fil na sredinu, preklopiti na pola, okruglom modlom ili čašom (čije su ivice prethodno umočene u brašno) seći polumesece.

Polumesece ređati u podmazan pleh, premazati ih jajetom (po želji, mogu da se pospu kimom, susamom ili makom), svaki probušiti viljuškom da lepo "diše" u toku pečenja - peći u rerni zagrejanoj na 200°C. Gotovi su relativno brzo, kad porumene.

Tople polumesece poslužiti uz jogurt, tarator ili neku drugu salatu, mileram.

Kada imate vremena napravite veću količinu i deo zamrznite (količinu sastojaka proporcionalno uvećati).

Sastojci: 1 pakovanje gotovog lisnatog testa, 1 glavica srednje veličine crnog luka, 1 čen belog luka, 2 zelene paprike, 600g mlevenog junećeg mesa, 100ml belog vina, so, biber, mleveni kim, origano, usitnjen lovorov list, 2-3 kašike pirea od paradajza, 1 jaje za premazivanje. Fil treba da je suv, skoro bez safta. Treba dobro ohladiti fil pre nego što se počne sa filovanjem testa.

Friday, 19 August 2011

Salata od celera i šampinjona

Marinirane šampinjone (iz tegle) dobro ocediti i iseckati na manje komade, ne preterano sitne. Svež koren celera oljuštiti, pa narendati. Nekoliko komada paradajza oljuštiti, odstraniti semenke, iseckati na kocke. U malo veću posudu zgodnu za mešanje staviti pripremljene šampinjone, celer, paradajz, dodati iseckan čen belog luka, malu glavicu crnog luka iseckanu na rebarca, iseckan peršunov list. Preliv napraviti tako što se žicom ili viljuškom umuti ulje, limunov sok, senf, so, biber, kašičica šećera. Količinu sastojaka za preliv dodati po ukusu (obavezno ga treba probati kada se umuti). Ovim preliti salatu, lagano izmešati, izručiti u posudu za posluženje i ukrasiti lepim, svežim peršunovim listićima.

Narendan koren celera brzo potamni. Da se to ne bi desilo, potrebno je poprskati ga sa malo limunovog soka. Ista napomena važi i za rendane jabuke.

Sastojci: marinirani šampinjoni (tegla oko 700g), 1 koren celera srednje veličine, nekoliko komada paradjza, 1 čen belog luka, 1 mala glavica crnog luka, svež peršunov list; za preliv - ulje, limunov sok, senf, so, biber, kašičica šećera.

Tuesday, 16 August 2011

Martin sendvič (komplet lepinja iz naše kuhinje)

Da, da... Užička komplet lepinja je zakon! Furuna na drva, domaća lepinja, stari kajmak, jaja, pretop... A šta ako Vam se kod kuće baš jede komplet lepinja i to odmah? Pa napravite je!

Kupiti u obližnjoj prodavnici lepinju ili okrugli somun. Ne smeta čak i ako je malo bajata. još je bolje ako upotrebite lepinju od juče, koju ste sami napravili. Odseći "poklopac", pa rukom malo izdubiti sredinu. Viljuškom umutiti nekoliko jaja, posoliti i kašikom sipati u udubljenje i po unutrašnjoj strani poklopca, tako da lepinja lepo upije jaja. Preko jaja može da se poređa po malo onoga što nađete u frižideru (slaninica, sir, kačkavalj, šunka) - a može i bez ičega. Ako imate malo nekog kajmaka, prvo treba namazati kajmak pa preko zaliti jajima. Lepinju poklopiti, spolja premazati puterom, po želji - posuti lanom ili susamom. Kratko zapeći u rerni zagrejanoj na 200-250°C. Korica treba da bude krckava a jaja zapečena.

Sastojci: lepinja ili somun, nekoliko jaja, so, puter, po izboru - slanina, šunka, sir, kačkavalj, malo kajmaka...

Wednesday, 10 August 2011

Salčići - na dva načina

Za početak, potrebno je nabaviti dnevno sveže salo (naravno, svinjsko), očistiti ga od žilica i providne opne koju ima. Zatim ga samleti na vodenici za meso, podeliti u paketiće od po 500g i zamrznuti ga, ukoliko ne planirate odmah da ga upotrebite. Salo ne treba dugo čuvati u zamrzivaču, ali u narednih mesec-dva biće i dalje upotrebljivo. Ako koristite smrznuto salo, ne treba ga odmrzavati (smrznuto narendati), a ako koristite sveže salo, treba ga varjačom malo umutiti.

Prvi način - ovako se u Banatu prave salčići:

U 500ml mlakog mleka dodati kocku kvasca (40g), kašiku šećera i ostaviti da se kvasac rastopi. U vanglu za mešenje staviti dve šolje brašna, kašičicu soli, čašicu domaće rakije. Zamesiti testo uz dodavanje brašna po potrebi - tako da se dobije glatko, ne mnogo tvrdo testo koje se odvaja od prstiju. Mnogim domaćicama napomena "brašna po potrebi" zvuči problematično i odmah eliminišu recept. Zapravo, kada su u pitanju kisela testa to je jedina ispravna količina. Brašno, iako istog tipa, može da ima malo drugačije karakteristike, pa se u procesu mešenja ponaša drugačije. Ako merite količine, ispostaviće se da ste jednom za potrebnu teksturu testa potrošili 800g brašna, a nekad oko 900g. Zato je najbolje osloniti se na malo iskustva i osećaj kako se testo ponaša "pod rukom". Pa šta ima veze i ako se zabrlja. Obavezno treba pokušati ponovo!

Dakle, kada ste zamesili testo treba ga pokriti čistom, vlažnom krpom i ostaviti na toplom mestu da naraste dok se zapremina ne udvostruči. Uskislo testo premesiti i izručiti na radnu površinu dobro posutu brašnom. Oklagijom razvući testo u pravougaoni oblik debljine od oko 1cm, preko cele površine narendati smrznuto salo (svih 500g ili manje) ili premazati svežim panasto umućenim salom. Koru preklopiti po dužoj strani a zatim na pola po kraćim ivicama (dobije se debela "cigla" od testa) i ostaviti da odmori oko pola sata. Posle pola sata, ponovo posuti testo brašnom, rastanjiti i ispreklapati na isti način, ostaviti da odstoji još pola sata. Kada je prošlo i drugih pola sata, još jednom ponoviti postupak (preklopiti i ostaviti da stoji još pola sata). U sledećem koraku potrebno je testo rastanjiti u veliku koru debljine oko 1cm. Tupim nožem iseći kvadrate veličine 10cm. Na sredinu svakog kvadrata staviti kašičicu džema od kajsija ili šljiva i preklopiti na pola. Salčiće slagati u podmazan pleh i ostaviti da malo stoje u plehu, dok se rerna ne zagreje. Peći ih na 200°C da malo porumene odozgo. Pečene, ohlađene salčiće bogato posuti šećerom u prahu sa malo vanile - poslužiti. Tope se u ustima.

Drugi način - takođe ukusan, brži i bez kvasca:

Zamesiti glatko testo od 850g oštrog brašna, 3 žumanca, 1 kašičice soli, 1 šoljice rakije, 1 kašike šećera, oko 500ml mleka. Ne treba od jednom izručiti celu količinu mleka, nego oko 300ml pa posle dodavati po malo, da bi se dobro procenila struktura testa (da ne bude tvrdo). Samleveno sveže ili odmrznuto salo (500g) pomešati sa 2 kašike kisele pavlake/mileram i 150g brašna. Testo posuti brašnom, oklagijom razvući u veliku koru, premazati je filom od sala, ispreklapati na isti način kako je opisano u prvom receptu. Preklopljeno testo ostaviti da odstoji 15min i postupak sa preklapanjem ponoviti još 3-4 puta. Na kraju, razvući koru debljine oko 1cm, seći kvadrate, filovati, peći... kako je već opisano. Pečene posuti prah šećerom.

Savetujem da probate oba načina pripreme i odlučite se za onaj koji Vam se za nijansu više dopada. Ja biram prvi, iako možda zbog kiselog testa deluje komplikovanije. Ne žurite, nedeljno pre podne bez drugih obaveza je idealano vreme za pravljenje salčića, uz kuvanje ručka. Neka Vas ne brine to što salčići nisu iste veličine. Šećerni, bucmasti, na gomili izgledaju savršeno. Prava rustična poslastica.

Sastojci:
Prvi način - 500ml mleka, 1 kocka kvasca (40g), 1 kašika šećera, 1 kašičica soli, 1 čašica domaće rakije, brašna po potrebi, 300-500g svežeg sala, džem od šljiva ili kajsija, šećer u prahu i vanila za posipanje.
Drugi način - 850g oštrog brašna, 3 žumanca, 1 kašičica soli, 1 šoljica rakije, 1 kašika šećera, oko 500ml mleka, 500g svežeg sala, 2 kašike kisele pavlake/mileram, 150g brašna, džem od šljiva ili kajsija, šećer u prahu i vanila za posipanje.

Monday, 8 August 2011

Rižoto sa čokoladom

Rastopiti komad putera na umerenoj temperaturi. Po dužini preseći šipku vanile i tupom stranom noža sastrugati semenke pa ih ubaciti u zagrejan puter (staviti i celu šipku vanile iz koje su sastrugane semenke) i kratko propržiti da bi puter lepo upio aromu. Može se dodati i malo cimeta, par listića svežeg ruzmarina. Zatim dodati 2-3 šoljice pirinča (veličine kao za crnu kafu), 150ml belog vina, 500ml mleka. Rižoto kuvati na umerenoj temperaturi uz često mešanje. Kada tečnost ispari, dodavati u porcijama po malo mleka uz stalno mešanje i tako sve dok se pirinač potpuno ne skuva i bude mekan. Na kraju dodati nekoliko kašika šećera - po ukusu. Krajnji rezultat je kremast rižoto (ni voden, ni suv). U vruć pirinač dodati 100g bele čokolade izlomljene na komade, promešati i izliti na veliku tacnu ili u posudu za služenje. Dok je rižoto još vruć, odozgo posuti sa dosta nastrugane crne čokolade.

Sastojci: komad putera, 1 šipka vanile, 2-3 šoljice pirinča, 150ml belog vina, 500-700ml mleka, 100g bele čokolade, šećer, crna čokolada za posipanje.

Friday, 22 July 2011

Salata od pečenih paprika i plavog patlidžana

Desetak crvenih paprika ispeći na roštilju ili ringli, staviti u kesu i ušuškati novinom, da se potpare kako bi se lakše oljuštile. Kada se paprike prohlade, oljuštiti ih, očistiti semenke i iseći na sitne kocke. Dva plava patlidžana srednje veličine ispeći u rerni da potpuno smekša i potamni. Kada se ohladi, oljuštiti ga i iseckati na kocke. Pomešati papriku i patlidžan, dodati seckani beli luk po ukusu, so, sirće, ulje i lagano izmešati.

Salata može da stoji u frižideru i nekoliko dana. Najbolje ide uz jela od mesa, a uz prepečen hleb odličan je doručak.

Sastojci: Desetak mesnatih crvenih paprika, dva plava patlidžana srednje veličine, beli luk po ukusu, so, sirće, ulje.

Wednesday, 20 July 2011

Roštilj - drugi deo (brizle, crevca, džigerica)

Ovakvo roštiljanje je izuzetan doživljaj za prave gurmane. Ujedno ima i obrazovnu dimenziju jer su deca naučila kako izgledaju brizle i ne misle da je to neka egzotična biljka. Jako su im se dopale... A tek crevca, krckava i masna!

Iznutrice su nekada smatrane sirotinjskom hranom, međutim, to je pravi delikates. Teško ih je nabaviti, osim preko veze kod proverenog mesara koji će ih lepo očistiti i Vama skratiti postupak pripreme. Izuzetno je bitno da budu savršeno sveže i od mlađih životinja!!! Treba utrošiti malo više vremena, ali vredi.

Brizle
Da ne bude zabune, brizle su u stvari timus (grudna žlezda), po strukturi tkiva malo podsećaju na mozak ali su kompaktnije. Brizle (na primer, teleće) očistiti od žilica i staviti u vrelu vodu da stoje 30min. Osušiti ih, premazati uljem, posoliti i peći na roštilju. Pre pečenja mogu se probariti par minuta u kipućoj slanoj vodi. Ako vam je zgodnije, komadi mogu da se nanižu na štapiće za ražnjiće i tako peku.

Džigerica
Može se upotrebiti sveža svinjska, teleća, jagnjeća ili juneća džigerica. Dobro je oprati pod mlazom vode, ocediti i iseći na šnicle debljine oko 1cm. Ukoliko niste sasvim sigurni da ste nabavili džigericu mlade životinje, potrebno je poređati je u dublju posudu, zaliti mlekom i ostaviti da odstoji u frižideru nekoliko sati. Nakon toga džigericu premazati uljem i "baciti" je na roštilj, ali na slab žar. Ne treba dugo da se peče, da ne bi bila suva i tvrda. Džigericu je bolje posoliti tek kada je gotova. Zatim je preliti marinadom od belog luka, peršuna, ulja, nekoliko kapi limunovog soka i malo soli.

Još jedan savršen način da se pripremi džigerica je da se svaka šnicla uvije u plućnu maramicu, spolja posoli i tako ušuškana ispeče na roštilju ili u rerni. Peče se dok maramica ne postane krckava... Prste da poližeš!

Pileća džigerica
Pileću džigericu je potrebno dobro oprati, osušiti i iseći na krupne komade. Svaki komad uviti u list slanine, bez začina, probosti čačkalicom koja je prethodno stajala u vodi (da ne gori) i ispeći na roštilju.

Crevca
Potrudite se da nabavite dobro očišćena crevca. Crevca se čiste tako što se nekoliko puta izvrću na obe strane i detaljno ispiraju mlazom hladne vode da bi se odstranile nečistoće. Zatim se ostave nekoliko sati da odstoje u slanoj ili zakiseljenoj hladnoj vodi. E sada, potrebno je ocediti ih i probariti desetak minuta u jako slanoj vodi. Na kraju, crevca iseći na komade dužine od oko 10cm i ostaviti par sati da odstoje u marinadi od crnog luka, belog luka, soli, sirćeta, nekoliko lovorovih listova. Kada odstoje u marinadi, osušiti ih i baciti na roštilj. Ako žurite, mogu samo da se dobro usole. Takođe, mogu se nanizati na vlažne štapiće i tako ih peći. Crevca treba da budu reš i krckava!

Ako u kombinaciji ipak imate i goste koji se mršte na crevca i brizle, njima srolajte nekoliko ćurećih šnicli sa povrćem seckanim na štapiće (luk, celer, šargarepa). Treba ih posoliti, probosti čačkalicom i ispeći na roštilju - biće zadovoljni.

Od priloga je dovoljno naseckati dosta crnog luka, ljutu papričicu i nabaviti ili napraviti lepinje.

Tuesday, 19 July 2011

Namaz sa feta sirom

Izgnječiti oko 300g feta sira, pa u to dodati: majonez, senf, iseckana dva tvrdo kuvana jaja, nekoliko kašika kisele pavlake, komad rastopljenog putera, beli i zeleni biber po ukusu, so. Sve dobro izmešati ili umutiti mikserom da bi se dobila glatka masa.

Ovaj namaz može se koristiti za krekere, tost hleb, dvopek, bruskete, baget...

Sastojci: 300g feta sira, mjonez, senf, 2 jaja, nekoliko kašika kisele pavlake, komad putera, beli i zeleni biber, so.

Friday, 15 July 2011

Patlidžan sa dve vrste sira

Odabrati 3-4 plava patlidžana srednje veličine. Plodove oprati, iseći na kolutove debljine oko 5mm, posoliti i ostaviti da odstoje pola sata. Zatim ih ocediti i oprati pod mlazom vode.

Sos od paprika - Nekoliko pečenih paprika (6-7) oljuštiti i sitno iseckati ili izblendirati, posoliti i zabiberiti. Kašastoj masi dodati malo vode i kuvati desetak minuta da se malo zgusne.

Paradajz iseći na kolutove (4-5 komada), a dimljeni sir i feta sir na kriške. Potrebno je oko 500g svake vrste sira.

Wednesday, 13 July 2011

Tulumbe


Staviti da provri 500ml vode sa šoljicom (za crnu kafu) ulja. U ključalo dodati 250g brašna, izmešati varjačom i skloniti sa ringle. Dok se testo hladi, skuvati sirup za prelivanje. Staviti da provri 700g šećera, 400ml vode i limun isečen na kolutove. Kada sirup provri kuvati ga još neko vreme da dobije malo gušću/sirupastu strukturu.

Kada se masa potpuno ohladi, uz mućenje mikserom treba dodati jedno po jedno 4 cela jaja. Rezultat je glatko, ujednačeno testo.

Friday, 8 July 2011

Teletina sa pečurkama

Iseći na kocke oko 600g teletine i propržiti na jako zagrejanom maslinovom ulju da porumeni sa svih strana. Zatim smanjiti temperaturu, dodati glavicu sitno seckanog crnog luka i dinstati na tihoj vatri oko 15 minuta. Dalje, dodati oko 300g šampinjona iscepkanih na krupnije komade (ako su manji, mogu i celi da se stave) i 3 komada oljuštenog paradajza isečenog na četvrtine. Umesto šampinjona može se upotrebiti i neka druga vrsta pečuraka koju je jednostavno nabaviti. Posoliti po ukusu, zabiberiti takođe po ukusu i ostaviti da se krčka još oko 15 minuta.

Thursday, 7 July 2011

Paprike na kajmaku

Odabrati nekoliko lepih crvenih paprika i ispeći ih na plotni, ili na roštilju. Pečene paprike ubaciti u kesu i umotati ih u novine da se potpare. Kada se paprike ohlade, treba ih oljuštiti. Zatim očistiti dršku i semenke, ali i ne mora, jer će sa drškom delovati rustično. U svakom slučaju, treba ih malo posoliti.

U većem tiganju, na umerenoj temperaturi zagrejati nekoliko kašika starog, prevrelog kajmaka, poređati pečene paprike da formiraju jedan sloj i kratko propržiti.

Tuesday, 5 July 2011

Šopska salata

Šopska salata - omiljena! Najukusnija je od tek ubranog povrća iz bašte.

Iseckati: oljušten krastavac na kocke, 3 paradajza na manje komade, 2-3 paprike na kolutove, glavicu crnog luka srednje veličine na kolutove, malo ljute papričice. Pripremljeno povrće posoliti, dodati malo ulja, lagano promešati. Salatu izručiti u činiju za posluženje, posuti sa dosta izmrvljenog starog kravljeg sira.

Saturday, 2 July 2011

Bonbone od čokolade i lešnika

Ispeći 280g lešnika, skinuti ljusku i samleti. Lešnik se peče na oko 150°C vrlo pažljivo da ne bi zagoreo i postao gorak. Pečen je kada se ljuska lako skida a plod postane suv, ima ukus kao u čokoladi sa lešnicima (sirov lešnik ima malo drugačiji ukus). Potrebno je izblanširati i oko 50 komada badema. U vrelu vodu staviti badem, posle nekoliko minuta ga oljuštiti i odložiti na papirni ubrus da se potpuno osuši.

U dublji tiganj staviti 280g šećera, uključiti ringlu na umerenu temperaturu i ostaviti da šećer polako karamelizuje. I šećer treba paziti da ne zagori. Kada se potpuno istopi i ima lepu braon boju, dodati mlevene lešnike uz mešanje.

Thursday, 30 June 2011

Bećar paprikaš

Najukusniji "bećarac" pravi se od tek ubranog svežeg povrća koje je sazrelo na otvorenom, u povrtnjaku...

U šerpu većeg prečnika staviti kašiku masti ili ulje i sitno iseckane dve glavice crnog luka srednje veličine. Zatim u luk dodati 4-5 sočnih paprika (crvene, zelene) isečenih na kocke, očišćenih od semenki. Ko voli ljuto, može da ubaci po neki kolutić sveže ljute papričice. Na kraju dodati oljušten i iseckan paradajz. Količina paradajza zavisi od veličine plodova - dovoljno je 4-5 komada srednje veličine.

Monday, 27 June 2011

Voćni frape (frappe)

Voćni frape je idealan doručak za vrele letnje dane, hranljiv, pun vitamina, osvežava i teško mu je odoleti.

Od voća možete upotrebiti jagode, maline, banane, kupine ili mešavinu bobičastog voća. U posudu od blendera (ili neku drugu duboku a usku) staviti oprano i osušeno voće, do oko trećine zapremine posude. Dodati med po ukusu, naliti sa malo hladnog mleka i "izblendirati" da se dobije kaša. Ako nemate blender pri ruci, može se upotrebiti viljuška - voće se izgnječi a onda se viljuškom energično meša u čaši, uz dodatak ostalih sastojaka.

Thursday, 23 June 2011

Medena pita - na drugi način

Umesiti glatko testo od sledećih sastojaka: 450g brašna, 160g šećera, 100g meda, 100g masti, 2 žumanca, 1dl mleka, 1 prašak za pecivo.
Testo izručiti u veći pleh od rerne (obložen papirom za pečenje) i peći na 170 stepeni. Ispečenu i prohlađenu koricu iseći uzduž na tri jednaka dela.

Fil: 500ml mleka staviti da provri, zatim dodati 6-8 kašika griza i ukuvati na laganoj vatri (oko 20 minuta) da bude gusto. Na kraju dodati šećer - po ukusu. U dobro ohlađen griz umešati 250g putera.

Tuesday, 21 June 2011

Prilozi sa susamom

Kombinacija 1:
Izmešati sledeće sastojke - 200g prženog susama, 400g sremskog sira, so, seckani vlasac ili peruške mladog luka.

Kombinacija 2:
Izmešati sledeće sastojke - 200g prženog susama, oko 200g krupno mlevenog kikirikija, kiselu pavlaku.

Kombinacija 3:
Izmešati sledeće sastojke - 200g kisele pavlake, oko 300g krem sira, soli po ukusu, sitno iseckana 3 čena belog luka, 200g prženog susama, seckani peršun.

Wednesday, 15 June 2011

Rokoko torta

Rokoko tortu našla sam u svesci sa receptima moje bake. Još jedna u nizu kvalitetnih, zaboravljenih torti - topi se u ustima...

Umutiti u čvrst šne 3 belanca sa prstohvatom soli. Zatim penasto umutiti 3 žumanceta sa 3 kašike šećera. U umućena žumanca dodati kašiku brašna, 50g rastopljene crne čokolade, šne od 3 belanca. Sve sastojke lagano izmešati varjačom da se masa ujednači. Od ove mase ispeći okruglu koricu.

Rokoko torta može da ima dve ili tri korice, kako Vam drago. Ako hoćete da torta bude viša, ispecite tri.

Friday, 10 June 2011

Pileća krilca na žaru

Nabaviti sveža pileća krilca u većoj količini od one koju ste planirali, zato što su "prste da poližeš" i uvek se desi da neko traži "još jedno"...
Krilca treba staviti u dosta marinade dan pre planiranog roštilja.

Marinada: Pomešati so (ili začin od sušenog povrća), ljutu tucanu papriku, maslinovo ili suncokretovo ulje, med, neko sirće (balzamsko, jabukovo, sok od limuna, vinsko). Ako baš hoćete, može da se doda i neko drugo začinsko bilje (ruzmarin, majčina dušica...), mada nema potrebe. Pileća krilca izručiti u vanglu, uvaljati ih u dosta marinade i ostaviti da prenoće u frižideru.

Tuesday, 7 June 2011

Rolovana riba list

Ribu list treba očistiti (mogu i u ribarnici da je očiste), oprati i osušiti papirnim ubrusom. Zatim je blago izlupati tučem za meso, da se dobije tanak komad mesa veće površine. Ovako pripremljen filet posoliti, pa po celoj površini poređati listove blanširane blitve ili spanaća. Ako koristite blitvu, sa listova treba ukloniti veće žile. Preko zelenog sloja poređati listove dimljenog lososa. Sve ovo čvrsto srolati, politi sa malo ulja, uviti u aluminijumsku foliju, spustiti u odgovarajući pleh. Rolat peći u prethodno zagrejanoj rerni na umerenoj temperaturi (oko 170°C). Riba bude pečena za oko 30min. Kada je pečeno, iseći rolat i poslužiti uz priloge po izboru: bareni krompir sa blitvom, krompir salatu, bareno povrće, sveže povrće...

Sastojci: veći filet ribe list, oko 300g spanaća ili blitve, oko 100g dimljenog lososa, so, malo ulja.

Monday, 6 June 2011

Ragu sa pečurkama i pilećom džigericom

Ragu je u stvari paprikaš, ali je strani termin prilično odomaćen u našem rečniku. Sitno iseckati glavicu crnog luka, posoliti je i pržiti na malo ulja sve dok ne postane mekan. Zatim dodati iseckan čen belog luka, oko 400g pileće džigerice isečene na četvrtine - nastaviti prženje na umerenoj temperaturi. Za pileću džigericu je izuzetno bitno da bude dnevno sveža, jer je podložna kvarenju. Takođe, ne treba joj mnogo da se isprži a ako se pretera sa prženjem, bude suva.

Thursday, 2 June 2011

Indeks sendvič

Ako ste probali čuvene "Indeks" sendviče, sigurna sam da su ostavili odličan utisak. Sveža kifla, sočni, kačkavalj koji se topi... Prosto poželite da ih napravite kod kuće. A nije komplikovano.

Šampinjone narendati na tanke listiće, propržiti na malo ulja, dodati so i biber.

U tiganju zagrejati malo ulja i spustiti dva lista praške šunke, da se kratko proprže, sa obe strane.

Wednesday, 1 June 2011

Takozvana Cezar salata

Cezar salata je u osnovi zelena salata obogaćena mesom i krutonima. Osvežava i može biti dobar obrok za vrele letnje dane. Takođe, dobro je na ovaj način iskoristiti pečeno meso (piletina, ćuretina...) ili roštilj od prethodnog dana.

Meso po izboru (piletina, ćuretina, losos, svinjsko, biftek i slično) posoliti i ispržiti na malo ulja, a zatim ga iseći na štapiće.

Krutone napraviti od tost hleba iseckanog na kocke veličine 1cm, spustiti ih na zagrejano maslinovo (ili suncokretovo) ulje u koje je prethodno spušeteno 1-2 čena belog luka (oljušten, ucelo).

Monday, 30 May 2011

Prolećna mešana salata - još jedna kombinacija

Iseckati razne vrste mladog svežeg povrća: rotkvice, kupus, zelenu salatu, mladi luk, peršunov list, šargarepu. Žicom umutiti limunov sok (ili sirće), ulje, so, pa ovim preliti iseckano povrće - dobro izmešati.

Ako ste upotrebili povrće koje je prethodno neko vreme stajalo u frižideru, salatu ne treba hladiti. Uz dodatak krutona ili komadića mesa koje je ostalo "od juče", može da bude lagani, osvežavajući obrok.

Sastojci: mlado povrće (rotkvice, kupus, zelena salata, mladi luk, šargarepa. peršunov list), limunov sok, so, ulje.

Tuesday, 24 May 2011

Giros - pripremljen kod kuće

Meso po izboru (svinjsko, piletina, ćuretina, teletina, jagnetina) iseckati na komadiće, a zatim utrljati začine. Kombinaciju začina napraviti po sopstvenom ukusu, evo nekih primera: soja sos+so+ruzmarin, senf+kari+so+biber, začin od sušenog povrća+biber... Meso ostaviti da se par sati marinira uz dodatak malo ulja.

Dok meso upija začine, napraviti tančice - kao tortilje (recept objavljen 29.5.2010.).

Friday, 20 May 2011

Kuglice od suvih smokava

Na mašini za mlevenje mesa samleti 200g suvih smokava i to dva puta, da bi bilo sitnije. U smokve dodati 100g mlevenih oraha, 100g šećera, malo ruma, rendanu koru od limuna i 100g penasto umućenog putera. Sve sastojke dobro izmešati. Kašičicom vaditi masu, praviti kuglice približno iste veličine, uvaljati ih u "kristal" šećer i slagati u papirne korpice.

Ove kuglice mogu da budu i posne, ako umesto putera dodate margarin, a rum zamenite limunovim sokom.

Tuesday, 17 May 2011

Poslastica za decu - jabuke sa keksom

Nekoliko jabuka oljuštiti, iseckati na kocke, pošećeriti po ukusu i izdinstati sa malo vode. Kada su jabuke gotove, pretvore se u gušću kašu braonkaste boje. Ovaj slatkiš volim da zamirišem vanilom.

U vruću masu dodati mleveni palzma keks, promešati. Prohlađene ili dobro ohlađene jabuke poslužiti sa dosta umućene slatke pavlake.

Jeftina, brza poslastica... Obožavaju je i deca, i odrasli!

Monday, 16 May 2011

Salata od crvenog pasulja

Crveni pasulj iz konzerve ocediti, dodati iscepkane 2-3 pečene paprike, glavicu crnog luka iseckanu na rebarca ili kolutove, sitno iseckan čen belog luka.

Žicom umutiti senf, jabukovo sirće, malo ulja (može i bez), so, biber, majčina dušica - količinu sastojaka podesiti po ukusu. Ovim preliti pasulj i povrće, sve lagano izmešati i izručiti u činiju za posluženje. Salatu možete poslužiti i na tanjiru - kao podlogu koristiti lepe listove zelene salate.